KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


1. Opis zagadnienia

Czy Twoje dziecko rozpoczyna edukację? A może jesteś nauczycielem w szkole lub prowadzisz indywidualne zajęcia logopedyczne i brakuje Ci dodatkowych materiałów, kart pracy na lekcje?

Alfabet Szkolny Animacja

Teraz używając fontów z grupy Alfabet Szkolny możesz samodzielnie przygotowywać dodatkowe materiały. Utworzysz je w prosty sposób i to właśnie takiej formie w jakiej są Ci potrzebne, niezależnie od programu nauczania i dostępnych materiałów dodatkowych oferowanych przez wydawcę podręcznika a przede wszystkim - dostosowane do konkretnych potrzeb dzieci z którymi pracujesz.

Oto do czego wykorzystasz nasze fonty:

 • utrwalanie poprawnego kreślenia liter
 • nauka kontekstowego łączenia liter
 • pisanie dwuznaków
 • poznawanie cyfr i operatorów matematycznych.

Alfabet Szkolny Strzałki

Na początku prezentujemy dziecku sposób kreślenia znaków aby wyrobić odruchy na przyszłość. Nie łączymy znaków w wyrazy aby nie komplikować i tak trudnej sztuki kaligrafii. Najczęściej znaki uzupełnione o strzałki będziemy prezentować w większym stopniu pisma i tworzyć z nich wzór do kopiowania.

Alfabet Szkolny Litery

Najwięcej czasu trzeba poświęcić na poprawne łączenia następujących po sobie liter. W zależności od kształtu litery (tj. jej zakończenia) łączenie z następną literą może być na różnej wysokości. Będzie to miało też wpływ na kształt następnej litery. To co dla osoby dorosłej i jej wyrobionej ręki jest faktem oczywistym - dla dziecka może stanowić nie lada problem. Przecież pierw uczymy jak kreślić (a raczej rysować) literę i tworzymy zasady a następnie w połączeniach międzyliterowych każemy je modyfikować. W powyższej animacji „Felek je deserek!” litera „e” występuje w 3 różnych wersjach i wszystkie są poprawne i oceniane przez nauczyciela!

Alfabet Szkolny Kropki

Tak więc musimy wyrobić rękę dziecka aby przyzwyczaiła się do podążania właściwym śladem. Wersja kropkowana daje możliwość stworzenia na drukarce monochromatycznej lekkiego podkładu, który wciąż jest dobrze widoczny. Przeprowadzone przez nas dogłębne testy zastosowania liternictwa w skali szarości (tak jak często ma to miejsce w przypadku druku książek kolorowych) nie sprawdza się zupełnie w warunkach domowych. Na ostateczny poziom szarości ma wpływ zastosowana technologia druku (drukarki laserowe / atramentowe), jakość tonera (włączony tryb econo lub zużyty wkład tonera), zastosowana liniatura rastra, parametry papieru (wsiąkliwy lub wypełniany lub powlekany). Nie można więc podać ogólnych parametrów, które sprawdzą się u wszystkich użytkowników bez dokładnego monitorowania jakości druku, jak ma to miejsce podczas np. druku offsetowego książek szkolnych. Litery o stopniu szarości 20% u jednego użytkownika zupełnie nie będą widoczne na wydruku drugiego użytkownika.

Alfabet Szkolny Linie

W zależności od konkretnego zastosowania i tworzonej karty pracy, liniaturę pomagającą w utrzymaniu liter w „ryzach” możemy umieścić na osobnym podkładzie lub w samym foncie.

2. Technologia

Tworząc Alfabet Szkolny chcieliśmy uprościć tworzenie poprawnego składu odpowiednio połączonych ze sobą znaków do minimum. Trudno jest sobie wyobrazić aby wybierać potrzebne znaki wprost - poprzez wciskanie odpowiednich klawiszy, pośrednio - wpisując kody znaków z klawiatury numerycznej czy nawet wybierając odpowiednie ich wersje z podglądu Tablicy Znaków. Używanie zewnętrznych programów dodatkowo kodujących czytelny dla operatora tekst na ciąg tajemniczych kodów i symboli zmuszałby nas do ciągłego odwoływania się do takiego programu. Po co tracić czas na ciągłe odwoływanie się do zewnętrznego programu? Pamiętaj, aby zmienić jedną literę czy zmienić inne szczegóły ponownie będzie trzeba powrócić do dodatkowej aplikacji.
Zastosowane przez nas nowatorskie rozwiązanie pozwala na wpisywanie tekstu wprost z klawiatury bez troszczenia się o wybór odpowiednich połączeń. To font sam dobiera właściwe połączenia i kształty znaków. Można się skupić na tworzeniu przykładów a nie na mozolnym składaniu liter.

Już prościej się nie da - wpisujesz tekst i otrzymujesz płynne połączenia.

Kliknij na poniższych rysunkach aby pobrać przykładowe pliki pdf:

 
Alfabet Szkolny Przykład składu tekstu Alfabet Szkolny Przykład składu matematyki

3. Wymagania programowe

Tak zaawansowana technologia wymaga użycia bieżących wersji oprogramowania do składu tekstów (np. w zastosowaniach DTP) oraz edytorów tekstu (np. w zastosowaniach domowych). Kluczową kwestią jest tu tworzenie ligatur. Ligatury są to znaki pisarskie powstałe poprzez połączenie dwóch lub większej ilości znaków. Najczęściej występującymi ligaturami w fontach komputerowych są tzw. f-ligatury: fi, fl, czasem ff, ffi i ffl.

Aby mieć pewność, że wykorzystywana przez Ciebie aplikacja poradzi sobie z obsługą naszego fontu przygotowaliśmy wersję testową. Font działa na komputerach z systemem operacyjnym MS Windows oraz Macintosh.

Alfabet Szkolny DEMO Pobierz font testowy oraz pliki z przykładami zastosowania fontów

Aby sprawdzić działanie fontu, należy:

 • pobrać font i zapisać go na dysku / pulpicie
 • rozpakować plik zip
 • zainstalować font w systemie
 • uruchomić docelową aplikację
 • wpisać z klawiatury słowo „Ligatury”
 • zaznaczyć (podświetlić) słowo „Ligatury”
 • upewnić się, że opcja automatycznego tworzenia ligatur jest uaktywniona (a jeśli nie jest - to ją włączyć).

Jeśli na ekranie litery połączą się (tak jak prezentujemy to na poniższych zrzutach ekranu) - oznacza to, że jesteś gotowy na pracę z fontem Alfabet Szkolny!

 

Uruchamianie ligatur w Microsoft Word 2013

Alfabet Szkolny w Word 2013

 

Uruchamianie ligatur w Adobe InDesign CC

Alfabet Szkolny w ID CC

Sprawdź czy Twój program jest na poniższej liście kompatybilnych aplikacji:

 • Notatnik z Windows 10 (bezpłatny)
 • Microsoft Word wersja 2010 i późniejsze
 • CorelDRAW wersja X5 i późniejsze
 • TextEdit: 1.5, 1.6 (Mac) (bezpłatny)
 • Pages (Mac) (bezpłatny)
 • QuarkExpress: 7, 8
 • Photoshop: 6, 7, CS, ...
 • Illustrator: CS, ...
 • InDesign: 1, 2, CS, ...
 • XeText 0.999
 • LibreOffice Windows, wersja 5.4.x i późniejsze (bezpłatny)

 

Fonty z rodziny Alfabet Szkolny oferujemy z 2 typami licencji: osobistą oraz komercyjną.

Licencja dla użytkowników domowych przeznaczona jest dla użytkowników prywatnych (rodzice, nauczyciele, opiekunowie, woluntariusze) nie prowadzących działalności gospodarczej i wykorzystujących fonty dla własnych potrzeb. Licencja jest jednostanowiskowa (jedna osoba -> jeden komputer). Fonty są personalizowane (podpisane w środku) i licencja nie zezwala na udostępnianie plików fontów innym osobom / firmom. Tak jak w przypadku innych produktów na rynku z podobnymi licencjami (np. MS Office „dla użytkowników domowych”, CorelDRAW „nie do użytku komercyjnego”, etc). nie możemy efektów pracy sprzedawać, tworzyć publikacji „komercyjnych” (drukowanych ani pdf). Można natomiast przygotowywać materiały np. dla swoich dzieci / uczniów.

Potwierdzeniem zakupu jest faktura imienna.

Koszt pakietu 5 odmian: łącznie 123 zł (brutto) - oferta „Wirus”.

Licencja komercyjna przeznaczona jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą albo pragnących wykorzystywać fonty w działalności: szkoły, przedszkola, żłobka, klubiku, fundacji, domu kultury, działalności wydawniczej, tworzenia publikacji, agencji reklamowej, itp. Licencja jest udzielana od razu na od 1 do 5 stanowisk w jednej organizacji (decyduje NIP). Fonty są personalizowane (podpisane w środku) i licencja nie zezwala na udostępnianie plików fontów innym osobom / firmom. Licencja z pełnymi prawami do tworzenia produktów komercyjnych (druk książek, pomocy naukowych, emisja itp.)

Koszt każdej wybranej jednej odmiany: po 246 zł (brutto).

Potwierdzeniem zakupu jest faktura „na firmę”.

Co dalej?
Złóż zamówienie na naszej stronie (w prawym górnym rogu) - przyślemy Ci fakturę w pliku pdf do opłacenia (przelew / karta płatnicza) a fonty dostarczymy tego samego dnia jako załącznik do poczty.